موزه آپارتاید

                                   a%3E

a%3Eموزه ها همیشه یاد آور گذشته ها هستند و  قسمتی از تاریخ را نشان می دهند .شاید  بتوان گفت مو زه ها درسی برای بشر هستند نا خوب بنگرند و بهره گیرند .  به همین جهت است که همواره مورد توجه قرار می گیرند .آفریقای جنوبی بعنوان پیشرفته ترین کشور آفریقائی موزه های بسیاری را در خود جای داده است که یکی از جدید ترین آنها موزه آپارتاید است که در 5 کیلومتریمرکز شهر ژو هانسبورگ و کنار مجموعه تفریحی   گلد ریفواقع شده است . موزه آپارتاید  چند سال بعد از فرو پاشی دولت آپارتاید در سال  ۲۰۰۱ و  با مساحت 6 هزار متر مربع بنا گردید . هدف اصلی از ساخت این موزه نشان دادن ظلم و ستمی بود که سالها بر سیاهان این کشور روا شده بود . بر ورودی اصلی این موزه تابلو ئی نصب است که موزه آپارتاید بر روی آن در دو قسمت سیاه و سفید نوشته شده است . معماری جالب و در خور توجه موزه حکایت از طرح و مهندسی  ویژه آن دارد . دیوارهائی بلند با آجر های قرمز و پوشش سیمانی و  خاکستری کف .  موزه دارای دو ورودی مجزا ست که نماد تفکیک میان سفید و سیاه است . در این موزه بیشتر از تصاویر و فیلم های دوران آپارتاید بهره گرفته شده است . رهبران سفبد پوست آفریقای جنوبی در آن سالها چه ها  گفته اند  و چه ها کرده  اند. فیلم های متعدد در چند مانیتور پخش میشود و علاقه مندان به تماشا می نشینند .  عکسها و تصاویر بزرگ که بر دیوار ها نصب است  ،  حاوی بسیاری از نا گفته هاست . شکنجه وظلم بر سیاهان .  در قسمتی از موزه نفر بری گذاشته شده است و  قسمتی دیگر سیم های خاردار خط قرمز هائی برای سیاهان ... سالن های تاریک هم نمادی دیگر از دوران آپارتاید است . زندانهای انفرادی ، و  اتاقی پر از طنابهای دار یاد آور آنان که در دوران آپارتاید بر دار شدند .

IMG]a%3E

این موزه یکی از جاذبه های شهر بزرگ ژو هانسبورگ برای توریست ها می باشد و  هر روز گروهی از این موزه بازدید می کنند تا شاید دوران آپارتاید را بهتر لمس کنند .

/ 7 نظر / 38 بازدید
عمو اروند

دیدار از موزه‌ها، همیشه حالتی دردآور در من ایجاد می‌کند . بیشتر درد و رنجی که انسان‌های برای بوجود آوردن آن هنرها متحمل شده‌اند در نظرم زنده می‌شود. چندی پیش رم بودم. همه‌اش زندگی گلادیاتورها در آن سلول‌های زیر زمینی در نظرم بود و شادی‌های تماشاگران حاکم در جدال مرگ و زنددگی آنان و فریادهای، بکش بکش.

علی

سلام هستی جان سال نو مبارک... ممنون که بهم سر زدی.با اجازه لینکتون کردم.خیلی خوشحالم که شما تنها دوست من از آفریقا هستید.راستش تونس با اینکه در آفریقای شمالی واقع شده و شاید اصلا به اندازه آفریقای جنوبی یا کنیا حیات وحش جالبی نداشته باشه ولی واقعا بنظرم کشوری تمیز-توریست پسندبا امکانات خوب و امنیت بالا بود.اصلا احساس نکردم که در آفریقا هستم چون تصور ایرانی ها از آفریقا زیاد جالب نیست.علتش هم معلومه.بسیار سفر باید تا پخته شود خامی...

سمیرا منفرد

سلام دوست عزیر ...سفر به آفریقای جنوبی برای من یکی از خاطره انگیز ترین سفرها بود که هیچ وقت فراموشش نمیکنم. طبیعت زیبا و حیات وحش جالب .آن را به یکی از زیباترین سایتهای دیدنی جهان تبدیل کرده است....برام جالبه که شما درآنجا زندگی میکنید .خوشحال میشم که از شما و تجربیاتتان درآنجا بیشتر بخوانم.برای تعامل بیشتر اطلاعات هم لینکتان را به جمع دوستانم افزودم .موفق باشید

مژده

امیدوارم به زودی فقط توی موزه ها نشونی از زندان بمونه

علی

سلام خوبی؟ امیدوارم آفریقا خوش بگذره همیشه بهت...[لبخند] آپیده ام!

مژده

منم حتما دوباره میام اینجا. افریقای جنوبی ........................... برای من یعنی سرزمین هیچگاه... خیلی دلم می خواد افریقا رو ببینم خیلی. یعنی می شه؟

مژده

متوجه شدم که شما افریقای جنوبی هستید. به همین خاطر تعجب کردم. اخه افریقا برای من یه سرزمین دور از دسترسه