همیشه هستی

و تنها اوست همیشه هستی و ما نظاره گر هستی - تا فرصتی هست باید خوب نگریست ...

پایتخت شتر مرغها
ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٦ 

Image and video hosting by TinyPicشتر مرغ ماده خاکستری رنگ است

شتر یا مرغ ؟ به کدامیک شبیه تر است . آنچه مشخص است بدلیل تخم گذار بودن بزرگترین پرنده شناخته شده است .  بعضی از فسیل های بدست آمده نشان میدهد که شتر مرغ به شکل امروزی بیش از 1 میلیون سال قدمت دارد . در تورات نیز به شتر مرغ اشاره شده است .گوئی این پرنده بزرگ همواره نیروی  اندیشه  بشر را از اعصار گذشته تا به امروز بر انگیخته است . 

زادگاه اصلی شتر مرغ را صحرا های جنوب آفریقا می دانند .با اینحال شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که  مصریان ، رومی ها و یونانی ها به شکار شتر مرغ می پرداختند و علاوه بر استفاده از گوشت و پوست ، انها را رام نموده و انها را نگاهداری می کردند . بنابر این از روزگار گذشته گوشت ، پوست ، پر و تخم این پرنده به منظور تامین غذا  و لباس و نیز ابزار و لوازم تزئینی کاربرد فراوان داشته است . قبائل  زولو در جنوب آفریقا بعد از خالی کردن نخم شتر مرغ از آن  برای نگهداری آب استفاده می کردند. در غرب آفریقا عده ای معتقدند که تخم شتر مرغ قدرت جادوئی دارد و از خانه ها در برابر صاعقه محافظت میکند .  

آفریقای جنوبی بزرگترین پرورش دهنده شتر مرغ در جهان است . هر ساله مقادیر زیادی از گوشت ، چرم و پر های این پرنده به نقاط مختلف دنیا صادر می شود . کشور های ارو پائی بهترین خریدار گوشت شتر مرغ هستند .ذبح این پرنده به شکل وسیع و صنعتی صورت می گیرد . اصولا پرورش شتر مرغ بعنوان یک صنعت ارزش اقتصادی بالائی دارد . بعد از آفریقای جنوبی کشورهای زیمباوه و نامیبیا ، قرار دارند . استان Western Cape  بیشترین مزارع پرورش شتر مرغ را دارا می باشد . در اطراف شهر کیپ تاون مزارع پرورش این پرنده زیاد به چشم میخورد در بعضی جاها می توان آنها را در کنار گور خر یا انواع آهوان نیز مشاهده کرد .  رنگ شتر مرغ ماده با شتر مرغ نر  تفاوت دارد . پرهای شتر مرغ نر سفید وسیاه است و کاربرد بیشتری دارد .          

                                                                                                                            شتر مرغ نر بین ۱۵۰-۲۰۰ کیلو وزن دارد

گوشت شتر مرغ سر شار از پروتئین و آهن و عاری از کلسترول بوده و بسیار لذیذ و سالم است . به همین جهت بسیاری از مردم دنیا به استفاده از آن راغب هستند .

 پر شتر مرغ نیز کاربرد ها ئی دارد از جمله بیشترین استفاده ها در پرهای رنگین تزئینی است که جهت زیبا تر ساختن لباسهای مدلها بکار میرود . از بهترین مصرف کنندگان پرهای زیبا و تزئینی مولن روژ پاریس و کارناوال سالانه ریو دو ژانیرو هستند . ساده ترین استفاده پر شتر مرغ جهت گرد گیری  ست . 

از پوست شتر مرغ چرم بسیار ظریف و نرمی بدست میاید که برای کیف دستی ، کمر بند و نیزبرخی لباسهای سبک استفاده می شود . این چرم ها در رنگ های بسیار زیبا لطافت خاصی می بخشند .آفریقای جنوبی محصولات زیبائی از چرم شتر مرغ دارد که قابل توجه است .                                                                   

                                       

تخم شترمرغ شیری رنگ است  با  نقاشی برروی آن یا بر چسب های زیبا که اغلب تصاویری جالب از  Five   ‌Big هستند به شکلی تزئین میشود و بیشتر مورد توجه قرار می گیرد . گاهی نیز با ایجاد سوراخهائی منظم و شکل دار و قرار دادن نور در داخل آن جلوه دیگری بدان می بخشند . بدین سبب قیمت تخم شتر مرغ بنا به صورت تزئین یافته آن و پایه های که زیر آن قرار می گیرد متفاوت است .

 

                      

 توریسم  شتر مرغ :   منطقه Oudtshoorn  در استان Western Cape بعنوان پایتخت شتر مرغ جهان به شمار میرود و از سال 1938 که دروازه های  این شهر به روی مردم باز شد بازدید از مزارع پرورش شتر مرغ همواره  یکی از جاذبه های بخش گردشگری  بوده است 


کلمات کلیدی: