همیشه هستی

و تنها اوست همیشه هستی و ما نظاره گر هستی - تا فرصتی هست باید خوب نگریست ...

اسب آبی
ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٥ 

 

دراستان ناتال سواحل شرقی ، کنار اقیانوس هند  شهر کوچکی هست بنام    Saint lucia که دریاچه ای نیز به همین نام در آن نزدیکی هست این دریاچه محل زندگی کروکودیل هاست و هر روزه تعداد زیادی  برای دیدن آنها به اينجا می آيند . قایق های موتوری بزرگ و مجهزی که برای توریست ها می باشد ، گشتی 2 ساعته را در در یاچه برای دیدن کروکودیل ها و هیپو ها فراهم آورده . آب دریاچه کاملا  گل آلود است و دیدن کروکودیل ها آسان بنظر نمی رسد .گاهی فقط سر آنها را می بینيم  که با نزدیک شدن قایق به زیر می روند . پرندگانی همچون عقاب و انواع دیگر در لابلای درختان کنار در یاچه دیده می شوند . در قسمتی از دریاچه تعدادی اسب آبی  Hippopotamus تجمعی در کنا ر هم بوجود آورده اند و آرام در آب غوطه ورند .

 

 

   

 

 به گفته راهنما عمق درياچه 

 ۳ متر است و تعداد زيادی کروکوديل در آن وجود دارند . او در مورد ديدن کروکوديل های بزرگ می گويد : 

 it is difficult to see !!!!

ولی با اينحال موفق می شويم يکی از کوچکتر ها  را ببينيم.  اين کروکوديل کوچک به کنار در حال شنا بود . خزه ها نيز در بسياری از نقاط در ياچه وجود داشتند . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


کلمات کلیدی:
 
پائيز و چنار
ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٥ 

 

هر فصلی که نو ميشود برای خود نمادی دارد و نماد پائيز رنگ رنگ شدن برگهای درختان و برگ ريزان است ، به دار و درخت ها نگاهی می اندازم و بدنبال اثری از پائيز تا اينکه : چند روز پیش در ژوهانسبورگ درختان بزرگی را دیدم که برگهایشان در میان درختان سبز نشان از پائیز داشت  و کمی به زردی و سرخی گرائیده بود .گفتم شاید همان باشد. همان درختی که مارکوپولو در سفرش به ایران آنرا بسیار توصیف کرده و ایران را سرزمینش خوانده است . نزدیک که رفتم از تنه و برگها ، چنار را شناختم . البته با برگهایی کو چکتر از چنار ایرانی با گوشه های تیزتر . با دیدن  درخت چنار حس نزدیکی مرا به دالان درختان چنار طولانی ترین خیابان وطن برد و هر چه چنار بود در پارکها وکوچه ها و میدان ها  با سايه های بزرگشان به یادم آمد . همانجا که درختان چنار تا وقتی هستند  درهرفصل سال ازبهار تا زمستان ، زیبائی دو چندان به خیابان ها  می دهند و در بین آنها هستند چنارهائی که  پس از دهها سال کم کم به دلائل مختلف خشک شده و سپس قطع می شوند. هم آنها که سمفونی مر گشان را باید شنید:   باورم نيست درخت چنار بی برگ و خشکيده در تابستان را ...

... اینک که نوع دیگر پائیز به نیکره جنوبی قدم می گذارد این معدود درختان چنار هستند که بر خلاف بسیاری دیگر از درختان بومی تر برگهایشان زرد می شوند و کم کم می ریزند و همان ها یاد آور پائیزی می شوند  شبیه پائیزهای خودمان... پائیزهای بر گ ریزان ، پائیز های پر مهرمدرسه ، پائیزهائی که با گامهایمان برگهای زرد و خشک چنار را خرد می کردیم و و صدای خش خش آنها لذتی وصف ناشدنی برایمان بود و..همه پائیزهائی که با رقص آرام یک برگ چنار آمدند و رفتند .. شاید اينجا بتوان  تا با ديدن همين برگهای  رنگين پائیز را حس کرد .

 


کلمات کلیدی:
 
پارک و شنبه ..
ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٥ 

 

شنبه اول هر ماه که می آید  پارک بزرگ  مگنولیا شاهد بر گزاری بازارچه محلی است . بسیاری از سفید پوستان که اکثرا زنان مسن هستند کارهای هنری و دست ساز خود را برای فروش می آورند . از انواع لباس و بافته ها ی دستی گرفته تا انواع زینت آلات زیبا که همه آنها به گفته خودشان بیشتر جنبه سر گرمی برایشان دارد و در کنار آن برای فروش هم می گذارند . همچنین انواع صنایع چوبی ، غذا ، کارت های تبریک کار شده با گیاهان ، کارهای سفالی ، و آینه همه از هنرهای آنهاست .سیاهان نیزهمان صنایع دستی آفریقا ، صنایع فلزی حیوانات ، زینت آلات که بیشتر از مونجوق های رنگی است و دیگر چیزها را برای فروش دارند . پارکینگ پارک در این روز کاملا  پر می شود . اين عکس هم شنبه اول آوريل است .

 


کلمات کلیدی:
 
نژاد ، زبان ، مذهب
ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳۸٥ 

 

آفریقای جنوبی سرزمین رنگها و نژاد هاست حتی رنگ پوست  سیاهان نیز با هم تفاوت دارد نژاد ها و قبیله های مختلفی بومیان این سرزمین را تشکیل میدهند و وقتی پای سفید پوستها که اکثرا از نژاد هلندی و انگلیسی بودند بدین سرزمین باز شد سفید پوستها هم بتدریج در صدی از جمعیت را تشکیل دادند . در بررسی نژاد های این مرز و بوم حدود 76.7% جمعیت از سیاهان هستند و 10.9% را سفید پوستها ، 8.9% رنگین پوستها و2.6 % هندی آسیائی ها ، تشکیل میدهند .رنگین پوستها تر کیبی از نژاد های آسیائی ،آفریقائی و اروپائی هستند.  11 زبان رسمی در این کشور وجود دارد که انگلیسی زبان شناخته شده همه مردم است که با لهجه های مختلف آن را بیان می کنند .آفریکنسAfrikaans  که از شاخه های زبان هلندی است و ظاهرا  در همین کشور کاربرد دارد و زبان سفید پوستها می باشد . دیگر زبانها، زبانهای آفریقائی هستند که مهمترین آنها Zulu  است . بیش از 80% مردم این کشور مسیحی هستند و بقیه را هندوها ، مسلمانان و یهودی ها تشکیل می دهند 

  

و همچنین تبلیغات بودائی از طریق ورود چینی ها و ساختن معابد بزرگ وجود دارد

 


کلمات کلیدی:
 
Durban
ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ فروردین ۱۳۸٥ 

 

دربنDurban  از مهمترین بنادر آفریقای جنوبی است که در استان Kwazulu-Natal در شرق و کنار اقیانوس هند واقع شده. استان ناتال جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر را در خود جای داده که بیشتر آن در بندر دربن و اطراف ساکن هستند.  جمعیت هندی ها در این شهر بسیار است و آنها از چهره تیره و لباس سنتی خود کاملا شناخته می شوند بسیاری از آنها با اینکه در این کشور بدنیا آمده اند هنوز لباس سنتی خود را بر تن دارند .  بندر دربن بزرگترین امکانات کانتینری را دارد و آمار حمل و نقل دريايئ نشان از بالا بودن مبادله کالاها در اين بندر است . سواحل دربن ماسه ای  و شنی است و بسیاری برای شنا به این منطقه میروند .آب و هوای نسبتا شرجی و گرمی دارد. از دیدنیهای شهر دربن باید به آکواریوم  ushak که در یک کشتی قرار گرفته اشاره کرد که انواع ماهی ها ، کوسه ها ، وستاره های دریائی و..هر آنچه زیر آب هست را برای بازدید توریستها قرار داده اند .همچنین نمایش دلفین ها وپانتومیم  سیل که بسیار دیدنی است و هر روز برای توریستها برنامه اجرا میکنند . قسمت پنگو ئن های کوچک نیز  جزئی دیگر از پارک است . در اين بندر هتل زیاد است و بسیاری از آنها کنار ساحل هستند . انواع رستورانها بخصوص رستورانهای هندی با غذاهای تند و تیز پذیرای مشتریان می باشند .  نزديک اسکله زيبای بندر بلواری هست که وسط آن سر تاسر درختان نارگيل به چشم می خورند .

 


کلمات کلیدی:
 
آناناس ..
ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳۸٥ 

بطرف شرق که ميرويم مناطق سبز وزيبا نمايان می شوند .در ميان راه بازار های محلی وجود دارند که از انواع صنايع دستی گرفته تا انواع ميوه ها را برای فروش گذاشته اند آناناس همه جا هست و بسيار ارزان .. تابلوهای ميان راه حاکی از اسامی اصيل افريقائی و گاهی غير آقريقايئ است ( شهر کو چک آمستر دام بار ديگر حکايت هلندی ها را در اين ديار زنده ميکند ) در بعضی مناطق زندگی کاملا آفريقائی به چشم می خورد.  کلبه های آفريقائی و روستاهائی پراکنده که مردم بيشتر از طريق دامداری امرارمعاش می کنند ، نشان از سختی زندگی دارد . کودکان و زنان دست فروش در کنار جاده ها کم نيستند . 

  

 زنان دست فروش برای اينکه از تابش شديد خورشيد در امان باشند ، چيزی شبيه خاک رس به صورت هايشان زده اند و آناناس ، نارنگی و آواکادو می فروشند . منطقهpangola 

  

 

 


کلمات کلیدی:
 
سال نو
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳۸٥ 

                      

    باز کن پنجره ها که نسیم روز میلاد  اقاقیها را جشن می گیرد.

 

 بهار 85 هم رسید و نوروز بار دیگر همه ایرانیان رادر سراسر گیتی همدل و یکصدا کنار سفره های هفت سین نشاند .  بهاران خوش باد ...........

 


کلمات کلیدی: